Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po–Pá 9–16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Ověřeno zákazníky - Kompresory

 

  1. Úvod
  2. JAK VYBRAT KOMPRESOR
JAK VYBRAT KOMPRESOR

JAK VYBRAT KOMPRESOR

 

Výběr podle výrobce

- zjistit relevantní informace o výrobci kompresoru

- zjistit kvalitu SERVISU

– servisní společnosti (tato informace by Vám měla napovědět něco o kvalitě a případné možnosti získání náhradních dílů). Velká část evropské produkce kvalitních kompresorů již zmíněné kategorie pochází od kvalitních italských výrobců.

POZOR !!!! Zvláštní kategorií jsou malé kompresory dovážené z Asie pod „NO NAME“ značkami. Je jimi zaplaven trh. Jsou to většinou tvarové plagiáty evropské produkce. Kompresory na obrázku vypadají naprosto shodně, překvapení bývá někdy pod kapotáží. V Číně vyrábí i renomované firmy, ty si ale i v tamních podmínkách kvalitu uhlídají.

Výběr podle potřeby

Jak zjistit potřebný výkon kompresoru? Základní orientační technický údaj je „sací výkon“ kompresoru a max. tlak v tlakové nádobě. Následně z něho lze vypočítat tzv. "výtlak kompresoru" (dodávané množství již stlačeného vzduchu ) tento údaj vždy záleží na požadovaném tlaku. Udává se v % sacího výkonu (uvádí jej každý správný výrobce). Orientačně se pohybuje od 50%-65%. Při tlaku 7 barů je výtlak kompresorů cca. 50% sacího výkonu, při tlaku 4 barů je výtlak kompresorů cca. 65% sacího výkonu! Objem tlakové nádoby nám spíše napovídá, jaký objem energie máme v podobě stlačeného vzduchu naakumulovaný k okamžitému použití. Sací výkon kompresoru se udává v lt/min. To je jediný relevantní údaj o výkonu kompresoru, který udává výrobce. Doporučujeme zvolit nějakou % rezervu, hlavně podle intenzity odběru vzduchu tak, aby byla zajištěna stálost dodávaného stlačeného vzduchu.

Druhy použití kompresorů

Pro "pouhé" nafukování pneumatik, bazénu, míčů apod., se nemusíte nijak zvlášť zabývat jeho sacím výkonem, ten by se měl pohybovat někde nad 100 lt/min, u tohoto použití je spíše důležitější hodnota max. tlaku. Takový kompresor nepotřebuje tlakovou nádobu jako zásobník energie. Pokud budete na kompresor připojovat pneumatické nářadí, nejprve si u něho zjistěte jeho spotřebu vzduchu, a pak spočtěte podle předcházejícího návodu potřebný výkon kompresoru. Vždy po výpočtu zvolte výkon kompresoru s rezervou. Tím se vyvarujete nadměrnému opotřebení stroje.

Jak velkou tlakovou nádobu?

Tlaková nádoba kompresoru je zásobník energie ve formě stlačeného vzduchu. Pro „pouhé“ nafukování pneumatik nebo bazénů nepotřebujete kompresor s nádobou. Velikost tlakové nádoby volte s ohledem na to, zda se budou v odběrech stlačeného vzduchu vyskytovat nárazové intenzivní odběry a jaká nádoba bude potřeba k dodávání stálého požadovaného tlaku a množství vzduchu. Na to je dobré vědět, jak časté tyto nárazy budou, a jaká bude spotřeba stlačeného vzduchu. V případě, že si nebudete zcela jisti, nás samozřejmě kontaktujte.

Kompresor olejový nebo bezolejový?

Bezolejový kompresor - má speciální píst kvůli zamezení nadměrného tření. Speciální složením těsnění je zajištěno jeho utěsnění. Takovýto kompresor nemá ve stlačeném vzduchu obsaženy olejové páry a je vhodný pro potravinářství, pro restaurace na výčep piva, akvaristiku apod. Bohužel je limitován díky konstrukci jeho výkon (v případě použití v potravinářském průmyslu je požadován certifikát).

Olejový kompresor - má mazání válce uzpůsobeno podobně jako u spalovacího motoru. Olej je v tomto případě rozstřikován do prostoru válce pod pístem klikovkou a pístním kroužkem stírán zpět. U tohoto druhu kompresoru se dostávají olejové páry do stlačovaného vzduchu. Pokud se ke kompresoru připojuje pneumatické nářadí, není to na škodu, některé pneumatické nářadí se stejně musí přimazávat přidáním oleje do výstupu stlačeného vzduchu.

Hlučnost kompresoru

Hlučnost kompresoru je důležitý parametr, který je nutné zvážit. Hlavně tam, kde je umístěn přímov pracovním prostoru. U každého výrobce se dá zjistit hlučnost kompresoru (uváděno v základních technických datech). Čím vyšší jsou otáčky kompresoru, tím vyšší je jeho hlučnost. Existují tzv. pomaloběžné kompresory nebo dvoupístové, které mají také menší hlučnost oproti jednopístovým kompresorům !!! Kompresor používaný k intenzivní pracovní činnosti, by měl být umístěn mimo pracovní prostor !!! Speciální kategorií jsou odhlučněné nebo tiché kompresory.

Umístění kompresoru

Kompresory používané jen příležitostně - umístění neřešíme. Kompresor je třeba skladovat v suchém temperovaném prostoru mimo přímé sluneční záření.

Kompresory určené k pracovní činnosti - ideálně by měl být umístěn mimo pracovní prostor a tlakový vzduch by měl být přiváděn na pracoviště tlakovou hadicí nebo rozvodem tlakového vzduchu po provozovně.

Provoz kompresoru

Provoz kompresoru začíná jeho připojením k síti a následným spuštěním. Je plně automatický (vždy pečlivě prostudujte návod).

Postup chodu:

- začíná tlačit vzduch do tlakové nádoby (otevřít odvzdušňovací ventil, který otevírá prostor válce, přináběhu kompresoru se ozývá syčení jako by unikal vzduch netěsností. Tento odvzdušňovací ventil umožňuje náběh kompresoru bez protitlaku ve válci a usnadňuje jeho rozběh)

- odvzdušňovací ventil se automaticky uzavře cca po 5-20 sec. od náběhu kompresoru

- kompresor natlačí vzduch na požadovanou hodnotu, tlakový spínač vypne kompresor a odvzdušňovací ventil opět automaticky odtlakuje prostor nad pístem a tak připraví kompresor k dalšímu startu

!!!POZOR!!!

- Nikdy nevypínejte jedoucí kompresor vytažením ze zásuvky (obejdete tím funkci automatického odvzdušnění válce a kompresor se při dalším náběhu nerozběhne - hrozí spálení motoru)

- Tlakovou nádobu kompresoru pravidelně odkalujte vypouštěcím ventilkem. V tlakové nádobě se sráží atmosférická vlhkost a olejové páry.

- U olejových kompresorů je důležité kontrolovat hladinu oleje v klikové skříni, většinou průhledítkem naklikové skříni kompresoru.

- U kompresorů s převodem klínovým řemenem pravidelně kontrolujte jeho napnutí.

- Na kompresoru neprovádějte žádné neodborné úpravy a zajistěte jeho pravidelnou revizi kompresoru a především tlakové nádoby.

- Chraňte před poškozením pojistný ventil tlakové nádoby.

Kvalitní kompresory od renomovaných světových značek NUAIR AIRCRAFT, GÜDE, ABAC, ORLÍK, BAMAX, PUMA, GENTILIN, STANLEY, MARK, FIAC a jiné. Naleznete zde jak olejové kompresory, tak bezolejové kompresory, bohatý výběr značkového příslušenství a náhradních dílů a široký sortiment nářadí. Ke kompresorům NUAIR zajišťujeme kompletní záruční i pozáruční servis a náhradní díly. Naše provozovna se nachází v Jablonci nad Nisou.

Sledujte nás na Facebooku

Kontakt
(Po–Pá 9–16 hod.)
2008 - 2023 © Naradi-vzduch.cz - Všechna práva vyhrazena.